تبلیغات
علم کده کاکتوس - ساقه و پیاز گیاهان
.   http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifشهـر علـمhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif                                   http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifبانک مقالـاتhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif                              http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifصفحه اصلیhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif                                                                                                    .http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif
 ساقه و پیاز گیاهان

نماتد ساقه و پیاز Ditylenchus dipsaci(Kuehn) Filip گسترش جهانی دارد. بیشتر در مناطق معتدل شیوع دارد و خسارت می‌زند. بیماری اولین بار در هلند درسال1883 ودر ایالات متحده درسال 1931 گزارش شده است.

در ایران نماتد Ditylenchus dipsaci در روی یونجه گزارش شده است. علاوه براین نماتد به 400 گونه گیاه حمله می‌كند. اما نژاد خاصی از نماتد به پیاز حمله می‌كند. سبزیهائی از قبیل،سیر، لوبیا، باقلا، كلم، هویج، كرفس، مارچوبه، جعفری، نخود، سیب‌زمینی و كدو مورد حمله نماتد Ditylenchus dipsaci قرار می‌گیرد.

مرفولوژی و بیولوژی

عامل بیماری نماتد Ditylenchus dipsaci(Kuehn) Filip می‌باشد كه طول آن3/1-1 میلیمتراست وحدود30 میكرومترقطر دارد. روی بدن استوانه‌ای آن خطوط اریب دیده می‌شود. دم نماتد نر و ماده تیز است هر نماتد ماده 200تا500 تخم می‌گذارد. اولین پوست‌اندازی در تخم انجام می‌شود. پوره مرحله دوم از تخم خارج شده، به سرعت پوست دوم و سوم را نیز انداخته و پوره قبل از بلوغ یا عفونت‌زا را تولید می‌كند.این پوره می‌تواند شرایط یخبندان و خشكی شدید را تحمل كرده و در داخل بافتهای گیاهی مثل ساقه‌ها، برگها، پیازها، بذرها یا درداخل خاك به سر می‌برد.هنگامی كه قسمتهای هوایی گیاه میزبان با غشائی از آب پوشیده می‌شود،نماتدها به طرف بالا حركت كرده و خود را به سر شاخه‌ها و برگهای جدید و جوان می‌رسانند و سپس از طریق روزنه‌ها، شكافها یا مستقیما به داخل پایه ساقه‌ها یا محور برگ رخنه می‌كند. بعد از ورود به گیاه میزبان پوست چهارم را انداخته ،تبدیل به نر یا ماده می‌شود. چرخه كامل زندگی حدود19تا25 روز طول می‌كشد. تولیدمثل فقط مواقعی كه هوا سرد است متوقف یا كند می‌شود. وقتیكه پیازها شدیدا آلوده شدند ،می‌پوسند، پوره‌های قبل از بلوغ ازآنها خارج شده و گاهی اوقات دراطراف ساقه زیرزمینی پیازهای خشك شده به صورت توده سفید خاكستری پنبه‌ای كه پشم نماتد خوانده می‌شود اجتماع كرده وبرای سالهای سال در همین جا می‌تواند زنده بمانند.

وقتی كه نماتد‌ها به بذر در حال جوانه زدن یا گیاهچه جوان حمله می‌كنند، از نزدیكی كلاهك ریشه هیپوكوتیل یا از نقاطی كه هنوز داخل بذر است وارد می‌شوند. نماتدها بیشتر روی سلولهای پارانشیمی پوست تغذیه می‌كنند. در همین حال سلولهای اطراف نماتدها شروع به تقسیم شدن و بزرگ شدن می‌كنند. نتیجتا برجستگیهایی روی گیاه بوجود می‌آید. گیاهچه‌ها بسته به اندازه و تراكم این برجستگیها ممكن است ناقص‌العضوشده پیچیده شوند،انحنا حاصل كنند ویا بصورت دیگری تغییر شكل دهند. شكاف برداشتن اپیدرم اغلب راه ورود برای مهاجمین ثانوی از قبیل باكتریها و قارچها باز می‌كند. بعد از رخنه نماتد سلولها بزرگ می‌گردند، كلروپلاستها ناپدید، فضاها بین سلولی داخل بافت پارانشیم افزایش می‌یابند. این اثرات اغلب قبل از تماس نماتد باسلولها ایجا می‌شود. واین دال براین است كه تراوشات بزاقی قبل از پیشرفت نماتد منتشر می‌گردند.علائم و نشانه‌های خسارت :

در مزارع آلوده به نماتد Ditylenchus dipsaci ظهور گیاهچه‌های پیاز به كُندی انجام گرفته، میزان سبز شدن گیاه بطور قابل ملاحظه‌ای تقلیل می‌یابد. بیشتر از نصف تعداد گیاهچه‌های ظاهر شده بیمار و زرد رنگ هستند، پیچ خورده و هلالی بنظر رسیده ودر امتداد كوتیلودون نواحی برجسته‌ای دیده می‌شود. كوتیلودونها معمولا باد كرده‌اند و اپیدرمشان به صورت توری ترك برداشته و بیشتر گیاهچه‌های مریض ظرف سه هفته بعد از كاشت از بین می‌روند و بقیه بعدا می‌میرند. وقتی كه در داخل خاك آلوده پیاز كاشته می‌شود علائم روی گیاهان درحال رشد تقریبا بعد ازسه هفته شروع می‌گردد وشامل كوتولگی، لكه‌های زرد كم رنگ، آماس و زخمهای باز روی برگهاست.

روی ساقه،جوانه‌ها یا گیاهان جوان برآمدگیها‍یی بوجود می‌آید وبرگها كوتاه وپیچیده می‌شوند. نوك برگها از بین می‌رود و برگهای مسن‌تربه دلیل ازبین رفتن تیغه‌ی میانی سلولها چنان ضعیف می‌شوند كه نمی‌توانند خود را قائم نگهدارند و روی زمین می‌غلطند. ساقه و گردن پیاز نرم می‌گردد. پیازهای آلوده ممكن است شكاف بردارند یا اینكه جوانه زده و دوپیازه و ناقص شوند. پیازهای آلوده گاهی از بیرون سالم به نظر می‌رسند اما در انبار می‌پوسند.

كنترل:

1- تناوبهای طولانی (2-3 سال) با گیاهان مقاوم از قبیل اسفناج، چغندر، كاهو و گیاهان خانواده غلات

2- استفاده ازپیازو بذرعاری ازنماتد

3- ضد عفونی پیازو بذرآلوده با قراردادن درآب 46 درجه سانتیگراد به مدت یك ساعت

4- مبارزه درمزارع بوسیله فومیگاسیون خاك

5- بعداز كاشت سموم نماتدكشDD

6- برای جلوگیری ازآلودگی مجدد ضد عفونی وسایل كشاورزی

نماتد چغندر قند ابتدا در آلمان در سال 1859 توسط Hermans Schact در مزارع چغندر كاری كشف شد و بعداً در سال 1871 اشمیدت Schmidt این انگل را تحت نام Heterodera schachtii نامـگذاری كرد. این نماتد علاوه بر چغندر قند به سبزیهای مختلف مثل چغندر لبویی ، كلم بروكلی ، كلم ، گل كلم ، شاهی ، ترب ، مارچوبه،تربچه، اسفناج، گوجه فرنگی ، و شلغم حمله می‌كند در حال حاضر در اروپای شمالی ،انگلستان ، امریكا ، كانادا و ژاپن گزارش شده است . این نماتد اولین بار در ایران در سال 1348 توسط شفر و اسماعیل پور از مزارع چغندر قند تربت حیدریه استان خراسان جمع آوری گردیده است . علاوه بر استان خراسان ،این نماتد در آذربایجان ، اصفهان كرمانشاه ، و فارس شیوع دارد . در ایران انواع كلم ، ترب ، تربچه ، شلغم ، و شاهی و اسفناج نیز از میزبانهای آن تعیین و شاخته شده است .

بر اساس مطالعات كلاكلی و فریور میهن (1358) نماتد Heterodera schachtii شكل جنسی ماده و نر می باشد ماده های جوان و كامل به طور طبیعی لیموئی شكل و در ابتدای امر رنگ آنها سفید شیری است كه به آسانی و با چشم غیر مسلح بر روی ریشه گیاه میزبان دیده می شود و معمولاً بین 0.6 تا 0.8 میلیمتر طول و 0.4 تا 0.5 میلیمتر عرض آنها می باشد . رنگ سفید ماده های جوان پس از افتادن در خاك بدون گذراندن مرحله زرد رنگشان از سفید تبدیل به قــهوه‌ای می‌گردد. در این مواقع به آنها سیست اطلاق می شود . هر سیست محتوی تعداد 5 تا 300 تخــم ( لارو سن یك داخل تخم می باشد ) و لارو سن دوم می باشد كه بسته به شرایط این تعداد متفاوت است نماتد نر بر خلاف ماده كرمی شكل می باشد و طول آنها بین 1.3 تا 1.6 میلیمتر و اسپیر spear آن گره دار و قوی است.

چرخه زندگی نماتد شامل تخم ، لارو نر و ماده كه قبل از بلوغ دارای چهار مرحله لاروی بوده و سرانجام سیست ماده می باشد تخم كوتاه ، استوانه ای ، دو طرف گرد و تعداد كمی فقط در سیست ماده می باشند تعدادتخم از 50 تا 600 عدد تغییر می‌كند آنها در داخل سیست مادر تفریخ می شوند و یا اینكه در داخل ماده ژلاتینی چسبیده به بدن مادر كه از بدن مادر به خارج هدایت شده است تفریخ می گردند.

نماتدها در خاك آلوده گسترش یافته و همچنین نشاهای آلوده ، وسایل كشاورزی و ماشین آلات براحتی بیماری را انتقال می دهند.Globodera در یك طیف درجه حرارت نسبتاً محدود تكثیر می‌كند . تفریخ تخمها و نفوذ لارو بداخل میزبان در پایین تر از 14 درجه ساتیگراد بندرت اتفاق بیافتد . تفریخ و نفوذ در دمای 16 درجه شروع شده و دمای بهینه آن 25 درجه سانتیگراد می باشد و تقریباً در بالاتر از 29.5 درجه هیچ تفریخ یا نفوذ صورت نمی‌گیرد. رطوبت زیاد و دمای بالا سیست ها را به آسانی از بین می برد . بیشتر آنها در آب 54 درجه سانتیگراد به مدت 5 دقیقه از بین می روند.

علائم و نشانه‌های خسارت :

علائم اندام هوایی گیاه ارتباط به سن ، فصل و دما دارد . اولین علائم بیماری در روی چغندر قند در اوایل فصل تابستان و در هنگام تابش آفتاب به صورت پژمردگی برگهای بوته چغندر بروز می كند و در هنگام شب ودر هوای خنك برگها مجدداً حالت عادی و شادابی خود را باز می یابند .شكل عمومی بوته عقب افتاده و زرد و كم رشد است

بعد از حمله Globodera roostochiensis ریشه اصلی كوچكتر از معمول ولی دارای ریشكهای فرعی زیاد از حد و افشان می‌باشند. تقریباً در همه موارد بعد از نفوذ نماتد قارچها حمله كرده و سبب سیاهی بافت ریشه می‌شود. اگر تعداد زیادی لارو به ریشه حمله كند، سبب از بین رفتن ریشه‌ها می‌گردد. مهمترین علائم حمله نماتد وجود سیست (Cyst)های سفید رنگ به اندازه حدود یك میلیمتر یا ته سنجاق است كه با چشم عادی و غیر مسلح قابل رؤیت هستند. اگر چه بافت مورد حمله نماتد قدری ضخیم می‌شود اما هیچ برآمدگی یا غده‌ای در درون بافت گیاه مانند نماتد مولد غده بوجود نمی‌آید.

کنتــــــــــــرل:

اگر چه تناوب زراعی كاملاً در حذف Globodera موثر نیست ولی اگر هر 4 سال یك بار محصول حساس كاشته شود سیست ها به ندرت می‌توانند آلودگی ایجاد كنند تناوب طولانی ترنیز بهتر است اگر به مدت 12 سال گیاه حساس در زمین كاشته نشود ، آلودگی تقریباً از بین خواهد رفت تناوب باید همراه با حذف همه علفهای هرز حساس باشد.

روش دیگر مبارزه این است كه به محض اینكه دما اجازه دهد باید كاشت انجام شود بعضی از ارقام سیب زمینی و كروسیفر در دمای زیر 15درجه می‌توانند رشد كنند و این گیاهان قبل از اینكه خسارت بزنند بخوبی رشد نموده و محصول تولید می‌نمایند.

PH پایین خاك یعنی حدود 4 و یا PH بالا سبب كندی تفریخ تخم ها می شود اما PH=6 برای تفریخ بسیار مناسب است استفاده از بخار آب در مواردی از قبیل خزانه ، گلخانه و شاسی ها امكان پذیر است. در مزرعه باید از سموم نماتدكش استفاده نمود . كیسه ها ، وسایل كشاورزی و ماشین آلات باید در زیر پوشش با سموم گازی شكل ضد عفونی شوند موقعی كه وسایل و ماشین آلات از مزرعه ای مشكوك انتقال داده شده و مورد استفاده قرار گیرند ، باید ضد عفونی شود . متیل بروماید یك گاز بسیار خطرناك بوده باید با احتیاط از آن استفاده گرد. فضایی كه باید ضد عفونی شود باید حتماً محاسبه گردد و به نسبت 380 گرم در متر مكعب باید گاز متیل بروماید استفاده شود حداقل به مدت 16 ساعت باید وسایلی كه ضد عفونی می‌گردد پوشانده شود. دمای محیط كمتر از 15 درجه سانتیگراد نباشد . در هنگامیكه پوشش برداشته می شود باید از ماسك ضد گاز استفاده نمود . برچسب كپسول گاز باید بخوبی مطالعه گرد.

خاك مزرعه را با نماتد كش های مختلف می‌توان ضد عفونی نمود. یكی از بهترین سموم نماتد كش كه تاكنون عرضه شده است عبارتست از (Dichloropropene + Dichloropropane) D-D. خاك مورد ضدعفونی باید رطوبت متوسطی داشته ودمای آن حداقل 15 درجه سانتیگراد باشد . مواد فرار باید در عمق 15 تا 30 سانتیمتر در خاك تزریق شود این ماشینها باید خوب كالیبره شده تامواد سمی با غلظت معینی در خاك تزریق گردد. برای سایر نماتدها باید غلظت دو برابر استفاده شود. گاهی دو نوبت سمپاشی به فاصله 3 تا 4 هفته توصیه می‌گردد. هیچ گیاهی حداقل تا دو هفته بعد از استعمال سم نباید كاشته شود .

اگر امكان داشته باشد، تناوب طولانی بعد از ضد عفونی خاك باید رعایت شود سموم متام سدیم (Metham sodium ) ، دازومت (Dazomet ) می توانند مورد استفاده قرار گیرد. گاهی اوقات D-D درعمق 20سانتیمتری در خاك تزریق می شود و سپس سم متام سدیم در عمق كمتری تزریق می‌گردد تا نماتدها سطح خاك نیز از بین بروند.

گونه های مختلف Meloidogyne شامل M. javanica، M. hapla، M. incognita و M. arenaria عامل بیماری هستند.

از بیماریهای مهم توتون و تنباکو در ایران محسوب میشود و در بعضی مناطق خسارت به گونه ای است که تمام مزرعه ضعیف و کوتوله شده، ریشه تغییر شکل داده و روی آن گره تشکیل میشود. میزبانهای این نماتدها خیلی زیادند (حدود 3000 گونه گیاه) و بیشتر علفهای هرز میزبان این نماتد هستند. بنابراین مبارزه با آن خیلی مشکل است.

علایم بیماری در مواقع گرم سال بصورت پژمردگی دیده میشود که با خنک شدن هوا گیاه حالت شادابی خود را باز می یابد که نشاندهنده نامتعادل و ضعیف کار کردن ریشه هاست. گیاه آلوده زرد و پزمرده میشود و سلولهای ریشه حجیم و بزرگ شده و بعد از مدتی از بین می روند. نماتد به صورت تخم و لارو در خاک زمستانگذاری میکند. نماتد ماده گلابی شکل است و تعداد زیادی تخم تولید کرده که در زیر بدن آنها جمع میشود لارو سن دوم به گیاه حمله میکند. نماتد ماده بدون جفت گیری هم تولیدمثل میکند و نیازی به نماتدهای نر کرمی شکل ندارد.

کنتـــــــــرل:

1- استفاده از نشاء سالم (خزانه سالم).

2- استفاده از ارقام مقاوم. زیرا نماتد نزاد دارد. پس با تشخیص نزاد میتوان نوع میزبان و ارقام را مشخص کرد.

3- تناوب با گیاهان غیر میزبان مثل غلات. نباتات مورد استفاده در تناوب باید علف هرز میزبان را نداشته باشند. 4- دفع علفهای هرز.

5- استفاده از نماتدکش در کشورهایی که اقتصادی است.

6- مبارزه ی بیولوزیکی با قارچ که هنوز موفق نبوده است.

7- استفاده از گیاهان تله.

نماتد مركبات Tylenchulus semipenetrans اولین بار در سال1912 توسط یك بازرس اداره باغبانی كالیفرنیا به نامR.Hdges در یكی از باغات لس‌آنجلس مشاهده شد. اولین نمونه‌برداری در ایران درشیراز انجام شد. نماتد درفسا، جهرم، كازرون، برازجان، اندیمشك، اهواز، آبادان نیزنمونه‌برداری شده است.

مرفولوژی و بیولوژی

دارای دو شكل جنسی بوده و ماده‌ها تخم‌مرغی شكل و درخارج ریشه روی آن قرار می‌گیرد.نرها باریك می‌باشند. Bursa دیده نمی‌شود. ماده‌ها بروی ریشه‌های فرعی ضخیم كه رشدشان متوقف شده ویك لایه از خاك روی آنها را پوشانده است قرار می‌گیرند.این توده خاك در اثر ترشح مخاطی ریشه باقی می‌ماند و نماتد را در مقابل شكارچی‌ها و دشمنان طبیعی محافظت می‌نماید.

طول بدن ماده‌ها بین 0.35 تا 0.40میلیمترمتغیر بوده و دارای بدنی كیسه‌ای شكل است،كه معمولابه سمت شكم در ناحیه vulva درست در سمت جلو ودر فاصله كوتاهی از دم خم شده است. حفره دفعی خوب رشد یافته ودر جلو vulva قرار گرفته است. Ovary معمولا دارای دو خمیدگی بوده و به ناحیه مری می‌رسد.

اولین پوست اندازی درون تخم انجام می‌شود. از مجموع پوره‌ها در حدود26% تبدیل به نماتد نر می‌شود.مرحله دوم پورگی قبل ازتوده تخم خارج شوند بوجود می‌آید و طول آنها بین 0.28 تا0.34 میكرون تغییر می‌كند. مرحله دوم پورگی نرها 48ساعت مرحله سوم 108 ساعت ومرحله چهارم پورگی180 ساعت طول می‌كشد.معمولا نرها یك هفته پس از تفریخ به سن بلوغ می‌رسند. درسن چهارم طول بدن به0.26 تا 0.33 میلیمتر می‌رسد و Testis و Spicule قابل رویت می‌باشد،اما stylet نامشخص باقی می‌ماند و مری باقی می‌ماند.

مرحله دوم پورگی ماده در حدود 14 روز وقت لازم دارد تا ظاهر شود واز سلولهای ریشه تغذیه نماید و خود را برای پوست اندازی آماده نماید. در این مرحله وقتی خاك مورد مطاله قرارمی‌گیرد نماتد مشاهده می‌شود و در صورت نبود گیاه میزبان می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد.

Vulva بصورت یك شكاف عمیق وحفره‌ی دفعی خیلی برآمده است. دم نسبتا مخروطی و به سمت پشت برگشته است و به یك نوك كلفت خاتمه می‌یابد.anus و rectum مشاهده نمی‌شود.ماده‌های جوان وماده‌های سن چهارم 21 روز بعد از ورود نماتد به داخل ریشه گیاه ظاهر می‌شوند. پس از یك هفته ماده‌های جوان به لایه pericycle ریشه نفوذ كرده و در حدودسه چهارم طویلتر می‌شوند.

برای تكمیل دوره‌ی ز‌ندگی از مرحله تخم تا خاتمه دوره بلوغ8-6 هفته طول می‌كشد. در اثر حمله این نماتد برگها وشاخه‌های مركبات زرد شده و محصول كاهش می‌یابد. تعداد تخمی كه یك ماده می‌گذارد75-100 عدد می‌باشد. درجه حرارت مناسب برای آلودگی میزبان31-25 می‌باشد. تحت شرایط خشك لاروها ونرها پس از 9 روز كه در آب فرو برده شوند مجددا به زندگی خود ادامه می‌دهند.

علائم و نشانه‌های خسارت :

براثر حمله نماتد به ریشه مركبات،درختان به تدریج روبه زوال می‌روند. برگها كم پشت وسبز مایل به خاكستری وكدر می‌شوند. سرشاخه‌ها خشك شده میوه‌ها كوچك و كم بوده و اغلب می‌ریزند.ریشه‌هارشد طبیعی نداشته، ضخیم به نظر می‌رسند. و یك لایه خاك روی آنها فرا گرفته است كه به آسانی شسته نمی شود. این علائم موید آن است كه نماتد ریشه مركبات را آلوده كرده است. هیچگونه تورم یا گال روی ریشه‌ها دیده نمی‌شود. ولی ریشه‌های آلوده كلفتر هستند.

نرهای بالغ نماتد مركبات انگل نبوده وتغذیه و خسارت به ماده‌ها ولاروهای نر وماده محدود می‌شود.تغذیه لاروها بطور پارازیت خارجی روی بافتهای پوست است. ماده‌های جوان از ناحیه سر تا گردن در پوست فرورفته است. سرآنها داخل حفره‌ای كه دریك ناحیه گیاهی ساخته شده به اطراف حركت می‌كند. تغذیه از6-10 سلول مجاور این حفره كه بنام یاخته‌های پرستار معروفند صورت می‌گیرد. درگیاهان مقاوم پس ازنفوذ لاروها به یاخته‌های پوستی این سلولها نكروز شده و درنتیجه تغذیه صورت نگرفته و نماتد از بین می‌رود. درشیره گیاهان مقاوم و غیر میزبان مواد مسموم كننده نماتد نیزدیده شده است. معمولا تاوقتی كه جمعیت نماتد روی ریشه درخت به حد نصاب (40000 لارو ) نرسد درخت كاملاً از بین نمی‌رود. ازطرفی نشانه‌های بیماری روی اندامهای فوقانی 3-5 سال بعد از آلودگی ریشه ظاهر نخواهد شد. وسرانجام براثر فساد ریشه و عدم جریان شیره گیاهی به بالای درخت از بین خواهد رفت.

كنترل :

1- شناسایی باغهای آلوده و جلوگیری از انتقال خاک و نهال آلوده

2- استفاده از پایه های مقاوم از جمله نارنج سه برگ

3- فومیگاسیون خاک به صورت موضعی

4 - سم دایتراپكس SL100% قبل از كشت، ضدعفونی خاكhttp://169.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif مشاهده مطالب مفید و کاربردی http://169.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif

پایگاه عکسهای متحرک - gif20.rozblog.com

گروه گیف دونی ــ پنجشنبه 10 فروردین 1391 و ساعت 11:21 ق.ظ
 نوشته های پیشین
+ آشنایی با هندسه نا اقلیدسی
+ راهنمای جامع نوشتن طرح درس
+ طرح درس ریاضی دوم مبحث اشکال هندسی
+ تحقیق قابل ویرایش - چنگیز خان مغول
+ چرا مارمولک ها دم خود را قطع می کنند؟
+ طرح درس خاک با ارزش - علوم پنجم
+ اطلاعاتی در مورد آب سنگین
+ طرح درس علوم پنجم مبحث رنگین کمان
+ روش به وجود آمدن بادها
+ آشنایی با ماه گرفتگی و انواع آن
+ چرا سکه ها شیار یا برچستگی دارند ؟
+ طرح درس سالیانه هدیه های آسمان پایه ششم
+ تعادل بدن موقع راه رفتن به کمک دستها
+ علت نامگذاری هندوانه ابوجهل چیست ؟
+ یخ خشک و روش نگهداری آن

صفحات :
 بهترین های دانلود

ورود به صفحه اصلی