تبلیغات
علم کده کاکتوس - کاکتوس راکتی یا زبان خارسو یا زبان مادر شوهر
.   http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifشهـر علـمhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif                                   http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifبانک مقالـاتhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif                              http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifصفحه اصلیhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif                                                                                                    .http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gifhttp://www.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif
 کاکتوس راکتی یا زبان خارسو یا زبان مادر شوهر

 كاكتوس اُپونتیا Opuntia، جنسی از خانواده كاكتوس Cactaceaeها است .از آنجا كه سطح اوپونتیا Opuntia پوشیده از خار میباشد لازم است دقت شود كه هیچگاه بدون دستكش ضخیم به آن دست نزنند . زیرا علاوه بر خارهای تیز درشت خارهای ریزتری نیز دارد كه بمحض تماس دست با آنها نوك خار شكسته و در پوست باقی میماند .

نگهداری تمام گونه های این گیاه بسیار آسان است .

بعضی از انواع آن را میتوان درتمام طول سال بیرون از اطاق نگهداری كرد .

سایر انواع را لازم است تابستانها در برابر آفتاب و زمستانها در مكانی خشك و خنك نگهداشت .

توصیه میشود خاك گلدان متخلخل و پوك باشد .

بیشترگونه ها تا باندازه های خیلی بزرگ نرسیده اند گل نمیدهند .انواع مختلف اوپونتیا مقاوم به سرما :

كاكتوس اُپونتیا فیكوس-ایندیكامیوه ای شبیه به انجیر میدهد كه خوراكی است .ساقه های جدید از كناره ساقه های قدیمی میرویند و رنگ ساقه سبز و طول هر راكت بطور متوسط 10 تا 15 سانتیمتر میباشد این ساقه بدون خارهای بزرگ ولی دارای دسته خارهای ریز زرد رنگ مجتمع در یك نقطه می باشد .

خارهای تیز آن بسادگی پوست بدن را خراش میدهد و بسختی به دست چسبیده و در آوردن آن با اشكال صورت میگیرد .

بنابراین باید با احتیاط كامل به آن دست زد .

گلهای این گیاه معمولا زرد یا قرمز و بشكل زنگوله ای پهن میباشد و از كنار ساقه ها در ماههای تیر ـ مرداد آشكار می شود ولی بندرت در گلدان بگل می نشیند .

نیازهای گونه های مختلف اُپونتیا Opuntia كاملا با یكدیگر متفاوت است ولی تمام آنها به آفتاب و حرارت احتیاج دارند .

تمام گونه های اُپونتیا Opuntia به خاك غنی و به آب نسبتأ زیاد در تابستان نیاز دارند .

در ماههای اسفند و فروردین میتوان گلدانها را عوض نمود .

گونه اُپونتیا میكروداسیس Opuntia microdasys تا هفت درجه سانتیگراد را تحمل میكند در طول زمستان به آبیاری كم احتیاج دارد و گلدان آن باید بخوبی آب را ردكند .

آفات : این گیاه در بیشتر موارد مورد حمله شپشك آرد آلود و یا سایر شپشك های گیاهی واقع میشود .

روش كاشت و تكثیر :

زیاد كردن این گیاهان بادو روش كاشتن بذر و قلمه زدن انجام میگیرد .

الف ـ قلمه زدن : قسمتی از ساقه راكت مانند و رسیده گیاهان را در ماههای خرداد و تیر بریده و آنرا دوتا سه روز برای اینكه مقطع آن خشك شود نگاهداشته و سپس در ماسه میكارند و پس از ریشه دادن آنرا بخاك اصلی منتقل مینمایند .

باید توجه داشت كه آب زیادی باعث گندیدن قلمه ها می شود .

ب ـ كاشتن بذر : بذر كاكتوس راكتی دارای پوشش سختی میباشد و ممكن است هفته های متوالی برای سبز شدن آن طول بكشد .

بنابراین خیساندن آن قبل از كاشت در جوانه زدن آن موثر میباشد و بذور را باید در ابتدای بهار و زمانی كه درجه حرارت به 21 درجه سانتیگراد رسید كاشته شوند .

در نیمی از یك گلدان یا تغاری سنگریزه یا تیله بقسمی میریزند كه سنگریزه های درشت در ته گلدان و سنگریزه های ریزتر در روی آن قرار گیرند .

روی سنگریزه را یك ورقه زغال ریز و خرد شده میریزند (زغال نباید بصورت پودر باشد ) روی زغال یك ورقه از مخلوط خاك برگ خیلی پوسیده و ماسه شسته رودخانه بنسبت مساوی مخلوط كرده اند ریخته و بذر را می پاشند روی بذر یك ورقه ماسه شسته بقطر بذرها میپاشند این تغار یا گلدان را داخل ظرف دیگری كه محتوی آب است میگذارند تا خوب خیس شود .

بعد آنها را از ظرف بیرون آورده و نزدیك پنجره میگذارند بدون اینكه آفتاب مستقیمأ روی آن بتابد روی تغار یا گلدان را یك شیشه ای میگذارند .

بذور در ظرف یك ماه یا كمی بیشتر سبز می شوند .

ممكن است این عمل را درگلخانه ای انجام دهند كه حرارت روز30 ـ 35 درجه و حرارت شب 15 ـ 25 درجه باشد .

پس از سبز شدن بذر مختصری شیشه را بر میدارند تا بذرهای سبز شده هوا بخورد .

وقتی نشاء ها باندازه یك نخود شد آنرا جابجا میكنند .

موقع بذركاری در آپارتمان ها در اوائل بهار و در گلخانه ها در حوالی بهمن ماه می باشد . CACTUS OPUNTIA 2 ـ اوپونتیا پلی كانتا : این گونه نیز مقاوم به سرما میباشد و میتوان در تمام سال خارج از اطاق نگهداری نمود . 3 ـ اوپونتیا رودانتا : این گونه نیز مانند دو گونه فوق به سرما مقاوم است و نگهداری آن نیز بسیار آسان میباشد . 4 ـ اُپونتیا رافینسك : این قسم بخوبی در مناطق معتدله میتواند در هوای آزاد بماند . 1 ـ اوپونتیا ظریف : این گونه مقاوم بوده و آنرا میتوان در تمام طول سال در خارج نگهداری كرد . 5 ـ اُپونتیا معمولی : به بلندی 25 سانتیمتر تا 30 سانتیمتر با ساقه هائی بشكل خاص نوك مرغابی ، گوشتی و گلهای زرد . 6 ـ اُپونتیا فیكوس ایندیكا Opuntia ficus-indica: كه به انجیر هندی معروف است . 7 ـ اُپونتیا میكروداسیس Opuntia microdasys: یا كاكتوس راكتی كه در ایران به زبان مادر شوهر معروف شده است گیاهی است بند بند و ساقه آن شبیه راكت تنیس میباشد كه بومی مكزیك بوده و طول آن در وطن اصلی بیك متر میرسد


http://169.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif مشاهده مطالب مفید و کاربردی http://169.parsiblog.com/PhotoAlbum/montazer124/etoiles.gif

پایگاه عکسهای متحرک - gif20.rozblog.com

گروه گیف دونی ــ دوشنبه 11 بهمن 1389 و ساعت 10:34 ب.ظ
 نوشته های پیشین
+ آشنایی با هندسه نا اقلیدسی
+ راهنمای جامع نوشتن طرح درس
+ طرح درس ریاضی دوم مبحث اشکال هندسی
+ تحقیق قابل ویرایش - چنگیز خان مغول
+ چرا مارمولک ها دم خود را قطع می کنند؟
+ طرح درس خاک با ارزش - علوم پنجم
+ اطلاعاتی در مورد آب سنگین
+ طرح درس علوم پنجم مبحث رنگین کمان
+ روش به وجود آمدن بادها
+ آشنایی با ماه گرفتگی و انواع آن
+ چرا سکه ها شیار یا برچستگی دارند ؟
+ طرح درس سالیانه هدیه های آسمان پایه ششم
+ تعادل بدن موقع راه رفتن به کمک دستها
+ علت نامگذاری هندوانه ابوجهل چیست ؟
+ یخ خشک و روش نگهداری آن

صفحات :
 بهترین های دانلود

ورود به صفحه اصلی